logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Krótszy odpoczynek nie wymaga opinii związków


zegar_pracownik_czerwone_tło

Zamierzamy skrócić pracownikom odpoczynki dobowe i tygodniowe na podstawie tarczy antykryzysowej. Czy aby to zrobić, musimy zawrzeć porozumienie z organizacją związkową?

 

Jeśli firma spełnia warunki z art. 15zf specustawy o COVID-19, takie jak brak zaległości publicznoprawnych i spadek obrotów gospodarczych (przy czym uwaga – tarcza antykryzysowa 4.0 nieco zmodyfikowała definicję owego spadku obrotów), może skorzystać z rozwiązań uelastyczniających czas pracy. Taki pracodawca może więc:

  • ograniczyć nieprzerwany odpoczynek dobowy do nie mniej niż 8 godzin i nieprzerwany odpoczynek tygodniowy do nie mniej niż 32 godzin (ten ostatni ma obejmować co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego);
  • zawrzeć porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy; przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy;
  • zawrzeć porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.

Zawarcie porozumień z reprezentacją załogi (tj. ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami zatrudnionych) konieczne jest więc tylko w odniesieniu do dwóch ostatnich punktów. Ograniczenie odpoczynku możliwe jest bez zawierania takiego porozumienia. Możliwość ta wynika wprost z przepisów specustawy o COVID-19. Warto podkreślić, że dla zastosowania ograniczonego odpoczynku nie jest także potrzebne wystąpienie żadnych szczególnych potrzeb lub sytuacji.

Okresy, o które odpoczynki dobowe zostaną skrócone poniżej 11 godzin, muszą być oddane w postaci równoważnego odpoczynku w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni. Czas ten należy każdorazowo liczyć od doby, w której zastosowano skrócenie. Rekompensacie nie podlega zatem skrócony odpoczynek tygodniowy.

Co istotne, samo skrócenie odpoczynku nie daje prawa do dodatkowego wynagrodzenia – przepisy nie wprowadziły żadnej odpłatności z tym związanej. Rekompensata może wynikać jedynie z dodatkowej pracy z tym związanej. 

Autor: Marek Rotkiewicz

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podstawa prawna:

  • art. 132 i 133 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).
  • art. 15zf ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. poz. 1086).

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on delicious
Share on telegram
Share on vk
Share on mix
Share on skype
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< ***