logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

W Kolejach Mazowieckich rozmawiano o zamianach w Regulaminie pracy


Podwyżka wynagrodzeń KM 2018

Zmiany w Regulaminie pracy były głównym tematem spotkania przedstawicieli zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie-KM” sp. z o.o. z przedstawicielami związków zawodowych, które odbyło się 11 lutego 2019 r., w siedzibie Centrali Spółki.

 

Na początku spotkania pracodawca zaproponował zmiany w Załączniku nr 15 do Regulaminu pracy „Wewnętrzna polityka antymobbingowa” Strony wspólnie ustaliły aby powołanie komisji antymobbingowej obywało się w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia skargi. Wstępnie pracodawca wnioskował aby zwołanie komisji antymobbingowej odbyło się w ciągu 10 dni.

Regulamin pracyPonadto strona społeczna zaproponowała, aby wprowadzić zapis aby prace komisji antymobbingowej odbywały się zgodnie z zasadami prowadzenia postępowań wyjaśniających. Strony nie osiągnęły porozumienia w tej sprawie.

W dalszej części spotkania Pracodawca zaproponował dodanie w załączniku nr 9 do Regulaminu pracy „Wykaz zespołów i posterunków, na których zatrudnieni są pracownicy w systemie równoważnego czasu pracy”, w Sekcji Napraw i Eksploatacji Sochaczew zespołu magazynierów. Związki zawodowe zaakceptowały zaproponowana zmianę. Jednocześnie strona społeczna zwróciła uwagę na konieczność aktualizacji nazewnictwa komórek organizacyjnych w Załączniku nr 9 oraz w całym Regulaminie pracy dostosowując je do Regulaminu organizacyjnego.

Rental odzieży roboczej był kolejną zmianą, o której wprowadzenie wnioskował pracodawca argumentując tą rozwiązanie jako zmiany w prawie wynikające z ochrony środowiska. Strona społeczna negatywnie oceniła propozycję pracodawcy w swoim stanowisku związki zawodowe zaproponowały zwiększenie ryczałtu za pranie i konserwację odzieży. Odrębne stanowisko w tej sprawie przedstawił Związek Zawodowy Pracowników Kolei Mazowieckich, który w całości poparł stanowisko pracodawcy dotyczące wprowadzenia Rentalu odzieży roboczej.

W tym miejscu należy dodać że wprowadzenie rentalu odzieży roboczej pozbawi pracowników dodatku za pranie i konserwację odzieży roboczej.

W kolejnej części spotkania Pracodawca zaproponował zmianę zapisów dotyczących godzin nadliczbowych proponując aby liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami Pracodawcy nie mogła przekroczyć dla poszczególnego pracownika średnio 8 godzin tygodniowo w ciągu roku kalendarzowego. Strona społeczna nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie. Jedynie ww. ZZPKM nie zajął stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Pracodawca proponując taki zapis niewątpliwie dąży do wprowadzenia „tylnymi drzwiami” zwiększenia limitu godzin nadliczbowych i to w ilości aż 416 godzin (8 godzin x 52 tygodnie w roku = 416 godzin nadliczbowych). Związki zawodowe są przeciwne takim rozwiązaniom. Dziwnym wydaje się stanowisko ZZPKM, który nie zajął stanowiska w przedmiotowej sprawie. Przypomnieć należy, że w roku 2018 organizacja ta krytycznie wypowiadała się na temat związków zawodowych, które nie wyraziły zgody na zwiększenie limitu godzin nadliczbowych.

W końcowej części spotkania strona społeczna zaproponowała aby w Regulaminie pracy wprowadzić zapisy dotyczące zasad stosowania w Spółce monitoringu. Brak takich zapisów w ZUZP lub regulaminie pracy stanowi złamanie postanowień kodeksu pracy. Ponadto związki zawodowe wnioskowały o aktualizację załącznika dotyczącego przyjęć i zdań taboru dla drużyn konduktorskich i trakcyjnych. Związki zawodowe uważają także, że w Regulaminie pracy powinny się znaleźć regulacje, które strona społeczna zgłosiła jako sprawy do uregulowania w protokóle nr 2 do ZUZP.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Transportu podczas spotkania reprezentowali: kol. Norbert Bartman, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w Warszawie oraz kol. Robert Góra, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu Międzyzakładowej Organizacji Związkowej w Warszawie.

W dniu 11 lutego 2019 r. osiem organizacji związkowych złożyły wspólne pismo w sprawie natychmiastowego rozpoczęcia rozmów dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Spółki „Koleje Mazowieckie-KM” sp. z o.o. Z treścią pisma możecie zapoznać się tutaj.

O postępach w negocjacjach zmian będziemy was informować na bieżąco.

Autor: Sławomir Szopiński

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiwum