Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Emerytury pomostowe wciąż bez konsensusu


Emerytury pomostowe

Związkowcy chcą zatrzymać wygaszanie pomostówek. Rząd jest przeciwny. Pracodawcy chcą zmian systemowych.

 

Obecnie prawo do emerytur pomostowych mają wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także rozpoczęły zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r. A to oznacza, że z dwóch osób zatrudnionych na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie na pomostówkę przejdzie tylko ta, która rozpoczęła pracę przed datą graniczną.

Związkowcy od dawna zabiegają o zmianę tych regulacji.

– Zakładany postęp technologiczny nie poprawił dostatecznie warunków pracy, aby można było zrezygnować z emerytur pomostowych – mówił Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych podczas posiedzenia zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Z kolei Sebastian Koćwin z OPZZ przekonywał, że świadczenia te nie są przywilejem, tylko koniecznością wynikającą ze środowiska pracy negatywnie oddziałującego na organizm ludzki.

Strona rządowa inaczej podchodzi do tematu.

– Emerytury pomostowe w obecnym kształcie powinny być wygaszane – mówił w RDS wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak jednak zaznaczał, rząd jest otwarty na rozmowy na temat tego, w jaki sposób chronić osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Pracodawcy żądają z kolei zmian systemowych.

– Obecne wpływy ze składek, które są odprowadzane przez firmy, nie bilansują się z wypłatami na emerytury pomostowe. Jeżeli ten system ma funkcjonować tak jak do tej pory, to jestem za wygaśnięciem pomostówek – mówił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Zarówno pracodawcy, jak i związkowcy są natomiast zgodni, że weryfikacji powinien zostać poddany wykaz uprawnionych do ubiegania się o to świadczenie.

Autor: Paulina Szewioła

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy