logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Emerytury stażowe wyjęte z zamrażarki


Kapitał początkowy

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw umożliwiający przechodzenie na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek trafił do dalszych prac w komisji sejmowej.

 

– Dzisiaj jestem w innej roli. Nie jako poseł, ale jeden z obywateli, którzy cztery lata temu (w 2016 r.) podpisali się pod projektem ustawy o emeryturze stażowej. Niestety przez opieszałość Sejmu ubiegłej kadencji nie dokończyliśmy prac nad tą propozycją – mówił podczas pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt zakłada, że z emerytury będą mogli skorzystać mężczyźni i kobiety po przepracowaniu 40 lat.

Przekonywał jednocześnie, że emerytury stażowe są skierowane do tych, którzy ciężko pracują i zaczynają pracę w młodym wieku i to legalną.

Jak wskazał szef PSL, z racji upływu czasu projekt wymaga jednak zmian.

– Dlatego w uzupełnieniu tego projektu zgłosiliśmy w porozumieniu z OPZZ nowszą propozycję, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i uwzględnia zmiany, które nastąpiły przez ostatnie 4 lata – wskazywał polityk. (pisaliśmy o tym tutaj)

W projekcie uzupełniającym zaproponowano staż 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Z kolei wiek minimalny, który powinien być wprowadzony, to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

– Projekt w tej postaci jest nie do zaakceptowania z powodu zmian, które wprowadziliśmy, czyli chodzi o przywrócenie wieku emerytalnego dla kobiet – 60 lat i mężczyzn – 65 lat – wskazywał sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Jak mówił, projekt w obecnym kształcie praktycznie eliminowałby wszystkie kobiety z tego rozwiązania ze względu na to, że uwzględnia jedynie okresy składkowe.

Jak jednak podkreślał, potrzebna jest całościowa debata nad systemem ubezpieczeń, w którym mieści się kwestia związana z elementem stażowym.

Stan Prawny:

Etap legislacyjny – Projekt skierowany do prac w komisji sejmowej

Autor:Paulina Szewioła

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***