logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

Emerytury stażowe i pomostowe – współpraca partnerów społecznych


Emerytury pomostowe

Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) deklarują chęć współpracy ze związkowcami nad zmianami dotyczącymi emerytur stażowych i pomostowych. Oczekują, że strona rządowa aktywnie włączy się w te prace.

 

Z petycją o poparcie przez rząd dwóch projektów ustaw emerytalnych złożonych w RDS wystąpiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (autor tych inicjatyw) w maju tego roku. Pierwszy zakłada wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Związkowcy podkreślają, że nie będzie generować to dodatkowych kosztów dla budżetu, a przyniesie wiele korzyści, np. zmniejszy zatrudnienie w szarej strefie oraz skalę zastępowania umów o pracę umowami cywilno-prawnymi.

emeryci na ławce
fot. pixabay.com

Drugi projekt dotyczy emerytur pomostowych. Obecnie prawo do nich mają wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także rozpoczęły zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r. A to oznacza, że z dwóch osób zatrudnionych na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie, na pomostówkę przejdzie tylko ta, która rozpoczęła pracę przed datą graniczną.

Istota proponowanych przepisów sprowadza się do likwidacji ograniczenia dotyczącego rozpoczęcia pracy przed 1999 r. i zniesienia ich wygasającego charakteru. W ocenie OPZZ postęp technologiczny nie poprawił sytuacji pracowników w tempie upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane.

Prace nad zmianami utknęły w martwym punkcie. Na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych coś jednak drgnęło. Organizacje pracodawców zadeklarowały, że chcą wspólnie ze związkowcami wypracować lepsze rozwiązania w tym obszarze.

– Wyrażamy chęć współpracy nad tymi rozwiązaniami wraz ze stroną związkową, jednak także przy aktywnym udziale przedstawicieli rządu – mówi Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Deklarację dotyczącą współpracy w zakresie obydwu rozwiązań złożył także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Autor: Paulina Szewioła

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***