Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Emerytury stażowe i pomostowe – współpraca partnerów społecznych


Emerytury pomostowe

Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) deklarują chęć współpracy ze związkowcami nad zmianami dotyczącymi emerytur stażowych i pomostowych. Oczekują, że strona rządowa aktywnie włączy się w te prace.

 

Z petycją o poparcie przez rząd dwóch projektów ustaw emerytalnych złożonych w RDS wystąpiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (autor tych inicjatyw) w maju tego roku. Pierwszy zakłada wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Związkowcy podkreślają, że nie będzie generować to dodatkowych kosztów dla budżetu, a przyniesie wiele korzyści, np. zmniejszy zatrudnienie w szarej strefie oraz skalę zastępowania umów o pracę umowami cywilno-prawnymi.

emeryci na ławce
fot. pixabay.com

Drugi projekt dotyczy emerytur pomostowych. Obecnie prawo do nich mają wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także rozpoczęły zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r. A to oznacza, że z dwóch osób zatrudnionych na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie, na pomostówkę przejdzie tylko ta, która rozpoczęła pracę przed datą graniczną.

Istota proponowanych przepisów sprowadza się do likwidacji ograniczenia dotyczącego rozpoczęcia pracy przed 1999 r. i zniesienia ich wygasającego charakteru. W ocenie OPZZ postęp technologiczny nie poprawił sytuacji pracowników w tempie upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane.

Prace nad zmianami utknęły w martwym punkcie. Na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych coś jednak drgnęło. Organizacje pracodawców zadeklarowały, że chcą wspólnie ze związkowcami wypracować lepsze rozwiązania w tym obszarze.

– Wyrażamy chęć współpracy nad tymi rozwiązaniami wraz ze stroną związkową, jednak także przy aktywnym udziale przedstawicieli rządu – mówi Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Deklarację dotyczącą współpracy w zakresie obydwu rozwiązań złożył także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Autor: Paulina Szewioła

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Zapisz się do naszego newslettera

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!
motto

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

Jak załażyć związek zawodowy