Organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) deklarują chęć współpracy ze związkowcami nad zmianami dotyczącymi emerytur stażowych i pomostowych. Oczekują, że strona rządowa aktywnie włączy się w te prace.
Z petycją o poparcie przez rząd dwóch projektów ustaw emerytalnych złożonych w RDS wystąpiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (autor tych inicjatyw) w maju tego roku. Pierwszy zakłada wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Związkowcy podkreślają, że nie będzie generować to dodatkowych kosztów dla budżetu, a przyniesie wiele korzyści, np. zmniejszy zatrudnienie w szarej strefie oraz skalę zastępowania umów o pracę umowami cywilno-prawnymi.
Drugi projekt dotyczy emerytur pomostowych. Obecnie prawo do nich mają wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także rozpoczęły zatrudnienie przed 1 stycznia 1999 r. A to oznacza, że z dwóch osób zatrudnionych na tym samym stanowisku w tym samym zakładzie, na pomostówkę przejdzie tylko ta, która rozpoczęła pracę przed datą graniczną.
Istota proponowanych przepisów sprowadza się do likwidacji ograniczenia dotyczącego rozpoczęcia pracy przed 1999 r. i zniesienia ich wygasającego charakteru. W ocenie OPZZ postęp technologiczny nie poprawił sytuacji pracowników w tempie upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane.
Prace nad zmianami utknęły w martwym punkcie. Na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych coś jednak drgnęło. Organizacje pracodawców zadeklarowały, że chcą wspólnie ze związkowcami wypracować lepsze rozwiązania w tym obszarze.
– Wyrażamy chęć współpracy nad tymi rozwiązaniami wraz ze stroną związkową, jednak także przy aktywnym udziale przedstawicieli rządu – mówi Antoni Kolek z Pracodawców RP.
Deklarację dotyczącą współpracy w zakresie obydwu rozwiązań złożył także Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Autor: Paulina Szewioła
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna