Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

OZZPT – Podsumowanie 2019 roku


Wywiad mobbing

Zbliża się koniec 2019 roku każdy podsumowuje to jakim był ten mijający rok. O podsumowanie działalności Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu poprosiliśmy Przewodniczącego Rady Krajowej OZZPT. 

 

Sławomir Szopiński (S.Sz.): Spotykamy się w końcówce roku 2019 czy mógłbyś w kilku zdaniach powiedzieć co z Twojego punktu widzenia udało się zrealizować w Związku?

Przewodniczący RK OZZPT
fot. Ryszard Filochowski, przewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu

Ryszard Filochowski (R.F.): Jest wiele spraw, które nam się udały oraz kilka takich nad którymi musimy jeszcze popracować.

Moim zdaniem największym sukcesem było dostosowanie Związku do zmian wprowadzonych przez nowelizację ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o ochronie danych osobowych i RODO. Stosowne dokumenty w tym zakresie zostały złożone w sądzie już w maju br. Jednak machina sprawiedliwości działa dość opieszale i dopiero 10 grudnia sąd zarejestrował wszystkie zmiany.

Drugim obszarem, w którym osiągnęliśmy niewątpliwie sukces jest działanie serwisu internetowego (www.ozzpt.org.pl), który ciągle się rozwija. W 2018 roku naszą stronę internetową odwiedziło ponad 45 000 osób był to niewątpliwy sukces. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że w 2019 roku stronę odwiedziło ponad 108 000 osób, a więc prawie trzy razy tyle co w roku 2018. Powodów tego sukcesu jest wiele. Jednym z nich jest niewątpliwie dobór treści zamieszczanych na stronie a także determinacja zespołu, który redagują serwis. Duże znaczenie ma też powiązanie serwisu z front pagem Facebook i Twitter. W chwili obecnej na front pagu Facebook zarejestrowane jest ponad 2600 znajomych. 

Od dwóch miesięcy uruchomiliśmy nową funkcjonalność serwisu live chat, która cieszy się dużą popularnością wśród osób odwiedzających nasz serwis. Trochę trudności przysparza nam brak odpowiedniej ilości moderatorów dlatego live chat funkcjonuje w godzinach od 8:00 do 20:00 w dni powszednie. Docelowo usługa będzie dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Ale nad tym musimy jeszcze popracować.

Cieszy mnie również fakt, iż komórki organizacyjne Związku działające na szczeblu Spółek i Zakładów Pracy też dostrzegają potencjał w funkcjonowaniu serwisów internetowych. Od 1 stycznia 2020 roku produktywnie rozpoczyna działalność serwis internetowy (www.ozzpt.pl) Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu Międzyzakładowej Organizacji Związkowej przy PKP Intercity S.A. Zakład Południowy w Krakowie.

Trzecim znaczącym sukcesem związku jest wydanie i przyjęcie do stosowania publikacji noszącej nazwę „Vademecum skarbnika czyli związkowy poradnik finansowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu”. W poradniku tym zgromadzone zostały wszystkie zasady jakim powinien kierować się Związek prowadząc działalność finansową.

Kolejnym sukcesem jest założenie wszystkim członkom Prezydium Rady Krajowej OZZPT profili zaufanych na platformie e-puap. Jest to o tyle istotne, że sprawozdanie finansowe Związku za rok 2019 należy złożyć w formie elektronicznej a to się wiąże ze złożeniem podpisów elektronicznych przez członków Prezydium.

Bardzo pozytywnie oceniam również pracę członków Prezydium Rady Krajowej OZZPT, którzy reprezentują Związek podczas spotkań w Centrali Spółki PKP Intercity S.A. W tym miejscu chciałbym podziękować, z pracę, wytrwałość i zaangażowanie kol. Dariuszowi Dyjaczenko, wiceprzewodniczącemu Rady Krajowej OZZPT, kol. Rafałowi Nowak, wiceprzewodniczącemu Rady Krajowej OZZPT i kol. Sebastianowi Dworak, skarbnikowi Rady Krajowej OZZPT.

S.Sz.: Wymieniłeś kilka obszarów działalności Związku, które postrzegasz jako sukces ale wspomniałeś też że nie wszystko się udało możesz coś na ten temat powiedzieć?

R.F.: No cóż, dużo łatwiej mówi się, o tym co się udało niż, o tym co nie do końca zostało zrealizowane. Niewątpliwie o rok przesunęła się reforma struktur Związku związana z rejestracją Oddziałów Terenowych Związku jest to bezpośrednio związane z opieszałością w rejestracji zmian w KRS przez sąd. Niemniej jednak sąd sprawił nam prezent świąteczny dokonując wpisu w KRS i od nowego roku rozpoczniemy działania związane z reformą struktur organizacyjnych Związku.

S.Sz.: Przejdźmy więc do planów na rok 2020 jakie są priorytety związku na progu Nowego Roku?

R.F.: Priorytetem ale i wyzwaniem będzie wspomniana przeze mnie reforma struktur Związku i tym zajmiemy się w pierwszej kolejności.

Mając na uwadze pozytywne przyjęcie cytowanej publikacji „Vademecum skarbnika …” przygotowujemy kolejną publikację, tym razem porządkującą dokumentację prowadzoną przez komórki organizacyjne Związku. Publikacja ma na celu ujednolicenie wzorów dokumentów stosowanych w działalności Związku.

Pozostałe kierunki działalności Związku wytyczy Krajowy Zjazd Delegatów.

S.Sz.: Dziękując, za rozmowę życzę powodzenia w realizacji założonych celów.

R.F.: Dziękuję za rozmowę. korzystając z okazji wszystkim czytelnikom życzę szampańskiej zabawy sylwestrowej i niech Nowy 2020 Rok przyniesie Wam radość, miłość, pomyślność i spełnienie wszystkich marzeń, bo tylko one nadają życiu sens.

Rozmawiał: Sławomir Szopiński

Udostępnij ten post

Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy