Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Państwowa Inspekcja Pracy odmraża inspektorów. Wracają kontrole.


logo PIP koronawirus

Główny Inspektor Pracy przyznaje, że spływa do niego wiele skarg. Dlatego kontrolerzy PIP od 22 czerwca wrócą do kontroli zakładów pracy

 

Od poniedziałku 22 czerwca inspektorzy PIP znów wyjdą w teren. Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zdecydował o „odmrożeniu” kontroli z zachowaniem procedur ograniczających ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Państwowa Inspekcja Pracy od kilkunastu tygodni była „zamrożona”, podobnie jak gospodarka. Inspektorzy kontrolujący przestrzeganie prawa pracy przez przedsiębiorców nie prowadzili działań „w terenie” (pisaliśmy o tym tutaj). W poniedziałek 22 czerwca to się zmieni.

– Zadbaliśmy o to, by Inspektorzy pracy mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, a pracodawcy mieli poczucie, że kontrola nie niesie dodatkowych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Wraz z uruchomieniem kolejnych sektorów gospodarki, konieczne jest przywrócenie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w pełnym zakresie. To trudny czas dla pracowników i pracodawców – poinformował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

GIP
fot. Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy

Kierujący PIP równocześnie dodał, że „jest wiele skarg wynikających ze spornych sytuacji w zakładach pracy, które wymagają reakcji i sprawdzenia przez Inspektorów PIP”.

Zagrożenie koronawirusem powoduje jednak, że kontrole w zakładach pracy będą odbywać się z zachowaniem specjalnych wytycznych. Zgodnie z nimi inspektor przed kontrolą musi spróbować skontaktować się z pracodawcą w celu ustalenia obowiązujących w zakładzie procedur dotyczących utrzymania reżimu sanitarnego. W trakcie całej kontroli inspektor będzie musiał się do nich stosować.

Ponadto każdy kontrolujący zostanie wyposażony w środki ochrony indywidualnej, a w przypadku kontroli w zakładach, w których ryzyko narażenia na SARS-CoV-2 jest wysokie, inspektorzy będą mieli do dyspozycji takie środki ochrony jak: półmaska filtrująca FFP2 lub FFP3 lub równoważne, osłona twarzy lub okulary ochronne z osłonką boczną, rękawice jednorazowe oraz kombinezon ochronny spełniający odpowiednie wymagania.

Z kolei w przypadku kontroli zakładów bez dowodów lub podejrzenia infekcji/zakażeń SARS-CoV-2 inspektorzy powinni stosować podstawowe zasady higieny (częste mycie rąk), środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu min. 60 proc., rękawice jednorazowe, maski medyczne lub półmaski filtrujące FFP1 (lub w razie potrzeby wyższej klasy ochronności) oraz przyłbice.

Co ciekawe, Główny Inspektor Pracy zaleca maksymalnie skracanie czasu trwania kontroli i przeprowadzenie tych czynności, którym taka forma nie zaszkodzi, w sposób zdalny.

Dokumenty udostępnione inspektorowi pracy przez pracodawcę do kontroli poza terenem zakładu, zostaną poddane 24-godzinnej kwarantannie w szczelnie zamykanych pojemnikach. Dokumenty te, podobnie jak inna korespondencja, mogą zostać wyjęte i skierowane do użytku w danej jednostce organizacyjnej PIP dopiero po upływie 24 godzin od wpłynięcia.

Źródło: Business Insider Polska

Udostępnij post

Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy