Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

COVID-19 – Pracodawco śpij spokojnie PIP nie rozpocznie kontroli


Ochrona pracowników

Kontrole wrócą, gdy będzie to bezpieczne.Tak wynika ze stanowiska Głównego Inspektora Pracy z dnia 28 maja 2020 roku. 

 

logo PIPPodobnie jak wiele dziedzin życia publicznego, również działalność Państwowej Inspekcji Pracy uległa częściowemu zawieszeniu w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii COVID-19. W zaleceniach skierowanych przez Główny Inspektorat Pracy do jednostek okręgowych można m.in. przeczytać, że:

„czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy należy ograniczyć wyłącznie do: a) przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników, b) badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy”.

Zapytaliśmy więc inspekcję o jej funkcjonowanie w ostatnim okresie, o to co dzieje się ze zgłoszeniami wymagającymi kontroli oraz czy w okresie epidemii COVID-19 można domagać się podjęcia skutecznych i niezwłocznych działań w razie naruszeń prawa?

Z udzielonych nam wyjaśnień wynika m.in., że obecnie PIP podejmuje głównie czynności przygotowawcze, kontroluje wprowadzane na rynek środki ochrony indywidualnej oraz rejestruje porozumienia z tarcz antykryzysowych. Deklaruje też, że skargi będą załatwiane po przywróceniu pełnej operacyjności urzędu (niewykluczone, że w związku z odmrażaniem gospodarki nastąpi to już wkrótce).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

Udostępnij post

Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy