Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi – OPZZ wśród sygnatariuszy


PIPopzz

W poniedziałek 24 kwietnia w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy (PIP) a reprezentatywnymi centralami związkowymi: Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”. Porozumienie podpisał Piotr Ostrowski, szef OPZZ.

 

Porozumienia zawarte pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą przede wszystkim współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Piotr Ostrowski – szef OPZZ, Dorota Gardias – przewodnicząca FZZ i Bogdan Kubiak – zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

Co znalazło się w Porozumieniu PIP z centralami związkowymi?

W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi i ma ono charakter ramowy. Do najważniejszych kwestii, które zawiera, należą przede wszystkim: promowanie prawa pracy, bezpieczne i higieniczne zasady wykonywania pracy czy legalność zatrudnienia. Podczas poniedziałkowego aktu podpisania Porozumienia podkreśliła to Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Szef OPZZ Piotr Ostrowski zaznaczył, że to porozumienie negocjowano długo. Dużo czasu zajęły również prace nad tym, aby ostateczna treść była odpowiednia dla trzech central związkowych i Państwowej Inspekcji Pracy. Powiedział też: Udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis i porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy.

Piotr Ostrowski przypomniał też, że Porozumienie to nie tylko papier, ale konkretne działania, które wspólnie będą realizować centrale związkowe i PIP. Ta aktywność będzie dotyczyć m.in. kontroli, szkoleń i propagowania działalności PIP, a także bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, legalności zatrudnienia  i świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę.

Treść Porozumienia OPZZ z Państwową Inspekcja Pracy TUTAJ…

porpod
fot. Podpisanie porozumienia. Katarzyna Łażewska-Hrycko, GIP, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ / Źródło: Biuro prasowe OPZZ

Źródło: Biuro prasowe OPZZ

Udostępnij post

Zapisz się do naszego newslettera

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!
motto

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

Jak załażyć związek zawodowy