logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

To już pewne termin na złożenie sprawozdania finansowego będzie przesunięty o trzy miesiące


Roczne sprawozdanie finansowe

Sprawozdania finansowe za 2019 r. trzeba będzie sporządzić do końca czerwca, a zatwierdzić do końca września. Dla spółek giełdowych będzie to odpowiednio koniec maja i sierpnia – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia (o wątpliwościach w tej sprawie pisaliśmy tutaj)

 

Możliwość przesunięcia tych terminów da ministrowi finansów specustawa, nad którą wczoraj pracował Senat. Ma ona wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale delegacja do wydania przepisów wykonawczych będzie obowiązywać od dziś, czyli już od 31 marca 2020 r.

Ostatni dzień marca to, zgodnie z ustawą o rachunkowości, ostatni moment na sporządzenie i podpisanie rocznych sprawozdań za 2019 r. Z projektu rozporządzenia wynika, że termin ten zostanie przedłużony o trzy miesiące, a dla jednostek podległych nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, czyli np. spółek giełdowych – o dwa miesiące.

Analogiczne wydłużenie (odpowiednio o trzy i o dwa miesiące) będzie dotyczyło terminów zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2019 r. przez odpowiedni organ (np. zgromadzenie wspólników). Czas na to będzie do końca września, a w spółkach giełdowych – do końca sierpnia.

Dopiero od tego momentu będzie liczony 15-dniowy termin na złożenie dokumentów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

A co z osobami fizycznymi, które mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych? Co do zasady osoby te muszą przekazać takie sprawozdania w wersji elektronicznej szefowi Krajowej Administracji Skarbowej do końca kwietnia (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT). Zgodnie jednak z projektem rozporządzenia termin ten zostanie im przedłużony do 31 lipca br.

Przedłużone zostaną też terminy z ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Przykładowo 60 dni więcej będzie na:

  • przekazanie organowi stanowiącemu (np. radzie gminy) sprawozdań finansowych jednostek samorządu terytorialnego (co do zasady przekazuje się je do 31 maja roku następującego po roku budżetowym),
  • rozpatrzenie i zatwierdzenie przez organ stanowiący (np. radę powiatu) sprawozdań finansowych JST wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu (zgodnie z ustawą jest na to czas do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym).

Więcej czasu będzie też na przekazanie sprawozdań budżetowych (np. 21 dni więcej w przypadku sprawozdań kwartalnych Rb-50 za I kwartał 2020 r.).

AKTUALIZACJA

W Dzienniku Ustaw z 31 marca 2020 r. opublikowane zostało ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji –  Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 570

Autor: Agnieszka Pokojska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji – w konsultacjach

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***