logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

Więcej czasu na sporządzenie CIT-8 i zeznania PIT a co ze sprawozdaniami finansowymi?


Sprawozdanie finansowe

Minister finansów wydłużył termin złożenia deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych i wpłaty tej daniny. Natomiast za przesłanie PIT po 30 kwietnia nie będzie kar, o ile podatnik rozliczy się z fiskusem do końca maja br.

 

Więcej czasu ma być też na sporządzenie, zatwierdzanie i publikację sprawozdań finansowych, ale tu na razie wciąż brak rozporządzenia.

CIT-8

Podpisane 27 marca br. rozporządzenie o przedłużeniu terminu na złożenie CIT-8 i wpłatę należnego podatku zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 542.

Do 31 maja 2020 r. przedłużony został termin:

  • złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.,
  • dopłaty podatku należnego wykazanego w tym zeznaniu (jeżeli z CIT-8 wynika niedopłata).

Jeszcze więcej czasu, bo do 31 lipca br. dostaną:

  • podatnicy osiągający wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, czyli np. szpitale, jednostki naukowe (dotyczy to również związków zawodowych) oraz
  • organizacje pożytku publicznego, dla których przychody z działalności pożytku publicznego stanowią co najmniej 80 proc. wszystkich przychodów.

W tym przypadku chodzi o rok podatkowy, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. (a nie do 31 stycznia br., jak u pozostałych podatników).

Zeznania PIT

Inaczej będzie u podatników PIT. Tu minister nie przesuwa terminu na złożenie zeznania (30 kwietnia 2020 r.), tylko nie będzie kar za spóźnienie. Wynika to z uchwalonej w piątek przez Sejm specustawy. Artykuł 15zzj brzmi:

„Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 par. 4 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 19). W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza”.

Artykuł 16 par. 4 kodeksu mówi o złożeniu tzw. czynnego żalu. Słowem, kto złoży zeznanie PIT do 31 maja 2020 r., nie ryzykuje karą za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Natomiast zeznania PIT-37 i PIT-38 wypełnione przez skarbówkę w ramach usługi Twój e-PIT zostaną automatycznie uznane za wysłane 30 kwietnia. Oczywiście podatnik może je później skorygować.

Co z odsetkami za zwłokę biegnącymi od 1 maja do 31 maja 2020 r.? Ministerstwo zapowiada zaniechanie poboru odsetek za zwłokę, ale na razie takiego rozporządzenia nie ma.

Sprawozdania finansowe

Natomiast wciąż brak zapowiadanego rozporządzenia o wydłużeniu terminów w zakresie sprawozdań finansowych. Ma ono dotyczyć nie tylko szpitali, jednostek naukowych, organizacji pożytku publicznego, lecz także przedsiębiorców.

Będzie dotyczyło zarówno sporządzenia sprawozdań, ich badania przez firmy audytorskie, zatwierdzenia, jak i udostępnienia do wiadomości publicznej. Minister finansów przesunie te terminy również rozporządzeniem. Taką możliwość da mu specustawa przyjęta w piątek przez Sejm.

Na razie nie wiadomo, do kiedy terminy te zostałyby wydłużone. W czwartek (26 marca) podczas wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o przesunięciu terminu na sporządzenie rocznych sprawozdań do początku lipca. Ministerstwo Finansów nie podjęło jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.

Do specustawy została natomiast wprost wpisana zmiana w zakresie sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań finansowych sporządzanych przez jednostki finansów publicznych (np. samorządowe, budżetowe, fundusze celowe), prokuratury i sądy. Dla tych podmiotów terminy na sporządzenie i przekazanie sprawozdań mają być wydłużone do upływu 30 dni, licząc od dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Niezależnie od tego Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował, we współpracy z Ministerstwem Finansów w ramach Pakietu Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego, by spółki publiczne, TFI i firmy inwestycyjne mogły opóźnić o dwa miesiące sporządzenie i zatwierdzenie rocznych sprawozdań finansowych za 2019.

Autor: Agnieszka Pokojska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Etap legislacyjny:

  1. Rozporządzenie z 27 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników CIT – opublikowane w Dz.U. poz. 542.
  2. Nowelizacja specustawy dotyczącej przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 – w poniedziałek rozparzy ją Senat.
  3. Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych – w konsultacjach.

 

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 25 669 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 143 osoby zarażone koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 12 641 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***