logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Czerwcowi emeryci w tym roku nie będą stratni


emeryci na ławce

Emerytura w czerwcu tego roku będzie ustalana na podobnych zasadach jak w maju, czyli korzystniejszych dla ubezpieczonych.

 

Na takie przeliczenie pozwalają przepisy wprowadzone w ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 875).

Do tej pory wysokość świadczenia była zróżnicowana w zależności od miesiąca, w którym składany był wniosek. Wynika to ze sposobu przeprowadzenia waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego będących podstawą obliczenia emerytury przez ZUS. W konsekwencji osoba składająca wniosek o emeryturę w czerwcu dostawała do tej pory niższe świadczenie niż ci, którzy wniosek złożyli w pozostałych miesiącach.

Na problem wielokrotnie zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich. Interweniował też organ rentowy.

– Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby jeśli to możliwe, nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. W tym roku nie będzie to już konieczne – wskazuje Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Z powodu epidemii zdecydowano się w końcu uregulować ten problem. Jednak tylko w tym roku. Projektodawcy tłumaczyli, że zmiany na rynku pracy będące konsekwencją koronawirusa mogą spowodować, że niektóre osoby będą musiały podjąć decyzję o przejściu na emeryturę dużo wcześniej, niż zamierzały, m.in. również w czerwcu 2020 r.

– Oznacza to, że będzie miała zastosowanie dodatkowa waloryzacja kwartalna, która według zasad ogólnych nie przysługuje przy ustalaniu emerytury w czerwcu każdego roku – wskazuje prezes ZUS.

W konsekwencji zasady ustalania wysokości emerytury w czerwcu 2020 r. będą takie same jak w maju br., jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

8,94 proc. o tyle w czerwcu wzrosną stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego.

Autor: Paulina Szewioła

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on delicious
Share on telegram
Share on vk
Share on mix
Share on skype
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***