logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Koronawirus – Zagrożenie uzasadnia zdalną pracę


coronawirus kobieta z maseczką

Pracownik ma prawo świadczenia obowiązków bez lęku, stresu i poczucia dyskomfortu. Jeśli firma mu tego nie zapewni, choć może, to musi się liczyć z zarzutem naruszenia dóbr osobistych.

 

praca zdalna żartCzy mogę wymusić na pracodawcy skierowanie do pracy z domu, skoro moje obowiązki umożliwiają takie rozwiązanie? Co mam zrobić, gdy pracodawca ignoruje ryzyka związane z koronawirusem i ich nie ogranicza? Kiedy mam prawo odstąpić od wykonywania pracy ze względu na zagrożenie życia i zdrowia? To tylko przykładowe pytania czytelników DGP kierowane do redakcji w związku z rozpowszechnianiem się COVID-19. Pomimo uchwalenia specustawy oraz zaleceń i rekomendacji premiera, ministra zdrowia i inspekcji sanitarnej, wielu pracodawców nie wprowadza rozwiązań profilaktycznych i ochronnych dla pracowników ani nie przekazuje im informacji w tym zakresie.

– Bierność pracodawcy i brak komunikacji z zatrudnionymi w zakresie zagrożeń i ich ograniczaniu, pozwala przyjąć pracownikom, że w konkretnych przypadkach istnieje bezpośrednie ryzyko dla ich zdrowia i życia, które umożliwia im odstąpienie od pracy – tłumaczy Alina Giżejowska, radca prawny i partner w kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Nie ma widzimisię

Możliwość kierowania zatrudnionych do pracy z domu przewiduje specustawa obowiązująca od 8 marca. Zgodnie z nią pracodawca – w celu przeciwdziałania koronawirusowi – może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Jeśli firma się na to zdecyduje, zatrudniony nie może odmówić.

– Pracownik może oczywiście wnioskować o objęcie go pracą zdalną i to w praktyce się dzieje. Ale decyzja w tej sprawie należy do zatrudniającego, przy czym może on brać pod uwagę wiele czynników, nie tylko to, czy dany pracownik może wykonywać obowiązki z domu. Niektórzy pracodawcy, np. z sektora bankowego lub ubezpieczeniowego, nie będą zlecać pracy zdalnej z uwagi na bezpieczeństwo i ochronę systemów elektronicznych – tłumaczy Grzegorz Orłowski, radca prawny z kancelarii Orłowski Patulski Walczak.

Jeśli jednak rodzaj świadczonej pracy umożliwia zatrudnionemu jej wykonywanie z domu, to w obecnej sytuacji firma nie może tego odmawiać, jeśli nie ma powodów. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 207 k.p. zatrudniający mają obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sytuacja epidemiologiczna nie zwalnia ich z tych zadań, a zlecenie pracy z domu, bez konieczności przemieszczania się i świadczenia obowiązków w dużych skupiskach ludzkich, ogranicza ryzyko zakażenia. Co więcej, kierowanie pracowników do pracy zdalnej zalecają m.in. premier i minister zdrowia. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie. Jeśli droga do pracy trwa kilka minut piechotą lub jazdy autem, które parkuje się tuż przy siedzibie firmy, a w miejscu świadczenia obowiązków w praktyce nie ma innych osób, to lęk, stres lub poczucie dyskomfortu takiego zatrudnionego jest znacznie mniej uzasadniony od tego odczuwanego przez pracownika, który musi korzystać z komunikacji miejskiej i pracuje w dużym skupisku osób.

bhp obowiązki pracodawców
fot. Przykładowe obowiązki pracodawcy związane z bhp. / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

– Możliwość pracy bez lęku, stresu, poczucia dyskomfortu, jest dobrem osobistym pracownika. Pracodawca nie może wymagać – bez uzasadnionych potrzeb – aby tego lęku się pozbył, a tym bardziej nie powinien go potęgować – tłumaczy Alina Giżejowska.

Podkreśla, że jeśli firma bez uzasadnionego powodu nie skieruje pracownika na pracę zdalną, która ogranicza zagrożenia związane z zagrożeniem koronawirusem (choć mogłaby to zrobić), to musi liczyć się z zarzutem naruszenia dóbr osobistych pracownika i np. koniecznością wypłaty zadośćuczynienia.

– Wynika to z orzecznictwa. Znam przypadek, gdy sąd rozpatrywał sprawę uporczywego wysyłania e-maili z ofertami biznesowymi. Uznał, że ochrona dóbr osobistych obejmuje prawo do tego, aby dana osoba nie była poddawana dyskomfortowi, irytacji, nie była zmuszana do wykonywania działań, których nie chce realizować – dodaje mec. Giżejowska.

Ta sama zasada dotyczy pracowników mobilnych. Jeśli np. przedstawiciel handlowy może wypełnić część swoich obowiązków za pośrednictwem np. telefonu, bez konieczności spotkań w siedzibach poszczególnych kontrahentów, to firma powinna mu to umożliwić, a nie wymagać – w obecnej sytuacji – osobistych wizyt. W przeciwnym razie naraża się na zarzut naruszenia dóbr osobistych.

Kiedy odstąpić?

Pracownik nie jest też bezbronny w sytuacji, gdy pracodawca nie podejmuje działań chroniących pracowników przed koronawirusem lub wręcz je ignoruje. Przede wszystkim zatrudnieni mogą domagać się np. środków ochrony indywidualnej, oczywiście w zależności od ryzyka, jakie aktualnie występuje w ich środowisku pracy.

– Dla przykładu właściciel sklepu powinien zapewnić ekspedientkom rękawiczki ochronne, a także maseczki. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pozyskanie obecnie takich środków ochrony – w szczególności maseczek – jest bardzo trudne. Ale z punktu widzenia bhp nie byłyby to nadmierny nakład pracodawcy – podkreśla mec. Orłowski.

Pojawia się też pytanie, co ma zrobić zatrudniony, który dostrzega, że jego współpracownik, który wrócił niedawno z zagranicznego wyjazdu, źle się czuje (kaszle, może mieć gorączkę), ale zarówno on, jak i pracodawca ignorują tę sytuację.

– W takim przypadku pracownik może domagać się od zatrudniającego informacji o tym, jakie działania podjął – lub ma zamiar podjąć – w związku z zagrożeniem koronawirusem. Jeśli pracodawca go zignoruje, to moim zdaniem w takim przypadku zatrudniony ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy i oddalić z miejsca zagrożenia, powiadamiając oczywiście o tym przełożonego – uważa Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR.

Podkreśla, że takie uprawnienie przewiduje art. 210 k.p.

– Zagrożenie zdrowia i życia jest wówczas bezpośrednie i uzasadnia takie działanie pracownika – dodaje.

Podobnie uważa Alina Giżejowska. Jej zdaniem pracownicy w takim przypadku mogą też samodzielnie zawiadomić inspekcję sanitarną, bo w grę wchodzi przecież ochrona bezpieczeństwa publicznego.

– Najważniejsze, by przy podejmowaniu działań ograniczających ryzyko zakażeń obie strony stosunku pracy zachowały rozsądek i współpracowały ze sobą – podsumowuje mec. Giżejowska.

Autor: Łukasz Guza

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 35 405 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 259 nowych przypadków zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 507 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 22 651 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych<<< ***