Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Polacy powinni zarabiać przynajmniej 3100 zł.!


Liczebność związków zawodowych

Związkowcy walczą o wyższą europejską pensję minimalna. Pensja minimalna 3100 zł zamiast 2600 zł?! To byłoby możliwe, gdyby Komisja Europejska i unijne kraje zgodziły się na propozycje polskich związków zawodowych, które chcą zmian zasad wyliczania najniższego wynagrodzenia!

opzz andrzej radzikowski
fot. Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

W Brukseli ruszyły właśnie prace nad ustaleniem tzw. europejskiej pensji minimalnej. Ustanowienie takiej płacy było jedną z obietnic obecnej szefowej KE Ursuli von Leyen (62 l.). Europejska płaca minimalna nie byłaby jednakowa w całej Unii, ale wyliczana na takich samych zasadach.

Wstępna propozycja jest taka, że miałaby wynieść 60 proc. mediany (czyli najczęściej występujących płac) w danym kraju. Na takim sposobie liczenia płacy polscy pracownicy nic by nie zyskali, ponieważ już teraz najniższa pensja sięga tego limitu. Dlatego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma inny postulat.

– Chcemy, by najniższa pensja wynosiła 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju – mówi Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

A przeciętne wynagrodzenie jest w Polsce znacznie wyższe niż mediana. Na przykład w tym roku przeciętne wynagrodzenie według prognozy budżetowej ma wynieść 5227 zł. 60 proc. tej kwoty to ponad 3100 zł.

OPZZ zamierza swoją propozycję przedyskutować z przedstawicielami związków zawodowych w innych krajach. Może ona zyskać poparcie np. szwedzkich czy duńskich związków, które obawiają się, że po wprowadzeniu unijnej minimalnej pensji w pierwotnej wersji płace w ich krajach spadną.

W Polsce pensję minimalną dostaje aż 1,5 miliona osób.

Źródło: Fakt

 

Udostępnij ten post

Zapisz się do naszego newslettera

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy