logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

Polacy powinni zarabiać przynajmniej 3100 zł.!


Liczebność związków zawodowych

Związkowcy walczą o wyższą europejską pensję minimalna. Pensja minimalna 3100 zł zamiast 2600 zł?! To byłoby możliwe, gdyby Komisja Europejska i unijne kraje zgodziły się na propozycje polskich związków zawodowych, które chcą zmian zasad wyliczania najniższego wynagrodzenia!

opzz andrzej radzikowski
fot. Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

W Brukseli ruszyły właśnie prace nad ustaleniem tzw. europejskiej pensji minimalnej. Ustanowienie takiej płacy było jedną z obietnic obecnej szefowej KE Ursuli von Leyen (62 l.). Europejska płaca minimalna nie byłaby jednakowa w całej Unii, ale wyliczana na takich samych zasadach.

Wstępna propozycja jest taka, że miałaby wynieść 60 proc. mediany (czyli najczęściej występujących płac) w danym kraju. Na takim sposobie liczenia płacy polscy pracownicy nic by nie zyskali, ponieważ już teraz najniższa pensja sięga tego limitu. Dlatego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma inny postulat.

– Chcemy, by najniższa pensja wynosiła 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju – mówi Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

A przeciętne wynagrodzenie jest w Polsce znacznie wyższe niż mediana. Na przykład w tym roku przeciętne wynagrodzenie według prognozy budżetowej ma wynieść 5227 zł. 60 proc. tej kwoty to ponad 3100 zł.

OPZZ zamierza swoją propozycję przedyskutować z przedstawicielami związków zawodowych w innych krajach. Może ona zyskać poparcie np. szwedzkich czy duńskich związków, które obawiają się, że po wprowadzeniu unijnej minimalnej pensji w pierwotnej wersji płace w ich krajach spadną.

W Polsce pensję minimalną dostaje aż 1,5 miliona osób.

Źródło: Fakt

 

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiwum