logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Tarcza antykryzysowa a w niej Rządowy zamach na związki i pracodawców


RDS

Skandal, samobój, bezmyślność – takich określeń najczęściej używają związki zawodowe i organizacje pracodawców, komentując wprowadzoną przez Sejm poprawkę do tarczy antykryzysowej dotyczącą Rady Dialogu Społecznego. Przewiduje ona, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii premier może odwołać członków RDS, w tym przedstawicieli strony pracowników lub pracodawców.

 

Na reakcję ogólnopolskich zrzeszeń firm i związkowych centrali nie trzeba było długo czekać. W niedzielę wystosowały one do rządu wspólny protest. Wprowadzoną zmianę określają jako zamach na niezależność nie tylko samej RDS, lecz także autonomię partnerów społecznych. I to w wyjątkowym momencie, gdy związki i pracodawcy konsultują tarczę, reprezentując interesy milionów pracowników i tysięcy firm. Domagają się natychmiastowego wycofania nowego przepisu.

opzz andrzej radzikowski
fot. Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ

– Na jego podstawie premier może usunąć z rady każdego, kto jest nieprawomyślny. Rząd chce się w ten sposób pozbyć jakiejkolwiek krytyki – wskazuje Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.

Podkreśla, że pismo partnerów społecznych trafiło już do Senatu.

– Poinformowaliśmy też europejską i międzynarodową konfederację związków zawodowych. Rozważamy złożenie skargi do Międzynarodowej Organizacji Pracy, jeśli rząd nie usunie tego rozwiązania. W dobie rosnącego kryzysu powinien dbać o wspólne zaufanie, które umożliwi skuteczną walkę ze skutkami epidemii. A robi odwrotnie – dodaje szef OPZZ.

Negatywne komentarze przedstawiały także pozostałe organizacje reprezentowane w RDS, w tym Konfederacja Lewiatan (wskazała, że może ona opóźnić wdrażanie tarczy) oraz NSZZ „Solidarność”. Ta ostania, choć na co dzień wspierająca rząd, tym razem ostro go skrytykowała.

– To rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP – podkreśla Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Cała sprawa ma najprawdopodobniej drugie dno. Od ponad pół roku RDS wstrząsa konflikt dotyczący lustracji. Chodzi o Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP, obecnego przewodniczącego RDS. 14 lutego br. Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo w sprawie rzekomego sfałszowania teczki tajnego współpracownika o pseudonimie Roman. Według IPN dokumenty w teczce są prawdziwe i potwierdzają, że Andrzej Malinowski współpracował ze służbami PRL. 4 marca br. Solidarność oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z tego powodu zawiesiły swoje uczestnictwo w prezydium RDS.

Wspomniana poprawka umożliwia odwołanie każdego członka RDS, więc rząd zyskałby prosty sposób na rozładowanie konfliktu. Ale przeszarżował z zakresem zmian i zapomniał o obecnym, kryzysowym kontekście.

– Odnosząc się do możliwości odwoływania członków rady, którzy w swoim życiorysie mają współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL, wobec których orzeczono kłamstwo lustracyjne, chcemy wyraźnie podkreślić, że choć Solidarność zdecydowanie zabiega o takie regulacje, to jednak tarcza antykryzysowa nie jest miejscem, by zajmować się tą sprawą. Działania w tym zakresie strona rządowa powinna była podjąć już dawno w ramach postulowanej przez Solidarność nowelizacji ustawy lustracyjnej i ustawy o RDS – podsumowuje Piotr Duda.

Autor: Łukasz Guza

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum

>>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< *** >>>Epidemia koronawirusa nie lekceważ zagrożenia *** Polska: 51 791 osób zarażonych koronawirusem - w dniu dzisiejszym 624 nowe przypadki zarażenia koronawirusem; Zmarło aż 1 807 osób zarażonych koronawirusem; Dotychczas wyzdrowiało tylko 36 691 osób *** Nie lekceważ epidemii! Bądź rozsądny pozostań w domu! Zachowuj higienę - często myj i dezynfekuj ręce! Noś maseczki w miejscach publicznych! Zachowaj odstęp!<<< ***