Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Układ chronologiczny w aktach osobowych po zmianach 2019


akta osobowe styczeń 2019 r.

Jak prawidłowo prowadzić akta osobowe pracowników po zmianach, które miały miejsce od początku 2019 roku? Jak w praktyce układać akta osobowe – chronologicznie?

 

Tak jak dotychczas oświadczenia lub dokumenty mają być, zgodnie z nowym rozporządzeniem, przechowywane w porządku chronologicznym oraz numerowane, przy czym każda z części akt osobowych będzie zawierała pełny wykaz znajdujących się w niej oświadczeń i dokumentów. Będzie to dotyczyło akt osobowych prowadzonych zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Tajemnica przedsiębiorcy związki zawodoweDodatkowo przewiduje się możliwość podzielenia części A, B i C akt osobowych na mniejsze części, tak aby można było przechowywać w nich oświadczenia lub dokumenty powiązane ze sobą tematycznie (np. część A1 – dokumenty przedłożone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, część A2 – skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie, część B1 – dokumenty związane z nawiązaniem stosunku pracy, część B2 – potwierdzenia zapoznania się pracownika z dokumentami, część C1 – oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, część C2 – wnioski o sprostowanie lub uzupełnienie świadectwa pracy itd.). W przypadku skorzystania z tej możliwości przechowywanie w porządku chronologicznym, numerowanie oraz tworzenie wykazu oświadczeń lub dokumentów będzie dotyczyło każdej części.

Część D może być także dzielona na mniejsze części dotyczące nałożenia określonej kary, które nastąpiło na podstawie przepisów Kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej lub np. przepisów ustawy o służbie cywilnej o odpowiedzialności dyscyplinarnej. W tym przypadku przechowywanie w porządku chronologicznym, numerowanie oraz tworzenie wykazu oświadczeń lub dokumentów będzie odnosiło się do każdej części dotyczącej danej kary.

Z upływem daty zatarcia kary usunięciu będzie podlegała cała część dotycząca danej kary, a pozostałym częściom dotyczącym innych kar będzie się przyporządkowywać następujące po sobie numery (§ 4 rozporządzenia).

Przykład

Pracownik został ukarany karą porządkową, o czym został zawiadomiony przez pracodawcę. Dokument ten powinien zostać włączony do części D akt i otrzymać numer. Po zatarciu kary dokumenty związane z ukaraniem pracownika powinny zostać usunięte, a pozostałe dokumenty w tej części przenumerowane.

Inne dokumenty tworzące dokumentację pracowniczą

Od 1 stycznia 2019 r. na dokumentację pracowniczą, oprócz akt osobowych – zgodnie z § 6 komentowanego rozporządzenia – składają się także:

  • dokumenty związane z ewidencjonowaniem czasu pracy (zestawienie bardziej rozbudowane niż obowiązujące do końca 2018 r.),
  • dokumenty związane z ubieganiem się o urlop wypoczynkowy i korzystaniem z urlopu,
  • karta wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracę (wraz z wnioskiem pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych) oraz
  • karta ewidencji przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwacje.

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: „Rozporządzania wykonawcze do Kodeksu pracy 2019 z komentarzem

Źródło: Infor

Udostępnij ten post

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy