Urlop na żądanie – jakie są fakty i mity na temat tego rodzaju urlopu? Czy pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie? Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok? Czy urlop na żądanie łączy się z urlopem wypoczynkowym?
Urlop na żądanie przysługuje pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W niektórych przypadkach może być problematyczny dla pracodawcy. Wokół urlopu na żądanie narosło wiele mitów.
- Czy pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie?
- Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok?
- Czy urlop na żądanie nie łączy się z urlopem wypoczynkowym?
Najwyższy czas oddzielić ziarno od plew. A co za tym idzie – raz na zawsze rozprawić się z mitami narosłymi z wokół urlopu na żądanie!
1. Urlop na żądanie musi byc udzielony przez pracodawcę
Powszechnie uznawane jest, że pracodawca zawsze musi udzielić urlopu na żądanie pracownika. Nic bardziej mylnego! Pracodawca nie musi udzielać urlopu na żądanie, jeżeli działa to na szkodę firmy. Mowa tu o szczególnych okolicznościach, wymagających obecności pracownika w firmie. Warto pamiętać o tym, że urlopu udziela pracodawca. Jeśli pracownik chce z niego skorzystać, nie może tego zrobić bez zgody pracodawcy.
2. Urlop na żądanie przechodzi na następny rok
Kolejny mit mówi o tym, że niewykorzystany urlop na żądanie kumuluje się i przechodzi na następny rok. Pracownik ma prawo wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym. W przypadku niewykorzystania urlopu na żądanie w roku bieżącym nie będzie mu przysługiwało 8 dni w roku następnym (4+4).
3. Urlop na żądanie nie łączy się z urlopem wypoczynkowym
Jeżeli ktoś uważa, że urlop na żądanie nie łączy się z urlopem wypoczynkowym, to grubo się myli. Jest on wyodrębniony z puli dni urlopu wypoczynkowego. W związku z tym pracownikowi nie przysługują dodatkowe 4 dni wolne. Są one odejmowane od liczby dni urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na zależność urlopu na żądanie od wypoczynkowego pracownikowi należy się za niego wynagrodzenie.
Urlop na żądanie – zapamiętaj!
Wiedza na temat faktów i mitów związanych z urlopem na żądanie może być przydatna. Warto więc pamiętać o tym, że:
- Pracodawca nie musi udzielać urlopu na żądanie, jeżeli działa to na szkodę firmy.
- Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok.
- Urlop na żądanie uzależniony jest od urlopu wypoczynkowego i przysługuje za niego wynagrodzenie.
Źródło: INFOR.pl