Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Urlop z powodu siły wyższej. Pracodawca musi go przyznać.


urlop siła wyższa

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy z 2023 r., pojawiła się nowa opcja wzięcia wolnego w pracy. To urlop z powodu siły wyższej. W jakim wymiarze przysługuje? Czy niewykorzystany przechodzi na kolejny rok? Kiedy trzeba złożyć wniosek u przełożonego?

 

Urlop z powodu siły wyższej. Szczegóły …

Urlop z powodu siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym (niewykorzystany nie przechodzi na kolejny rok). W jego trakcie pracownikowi należy się 50 proc. wynagrodzenia. Mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione tylko w ramach umowy o pracę. Urlop z powodu siły wyższej nie dotyczy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło, B2B).

 

Siła wyższa, czyli jaka?

Mowa o naprawdę pilnych i ważnych życiowych sytuacjach, których nie da się przewidzieć z wyprzedzeniem. Może to być przykładowo wypadek lub choroba osoby bliskiej. Do tej kategorii można też zaliczyć nagłe zdarzenie, jakim jest np. awaria w mieszkaniu. Urlop z powodu siły wyższej przysługuje też np. w przypadkach ogłoszenia stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej lub przy innych sytuacji kryzysowych na poziomie krajowym, które uniemożliwiają pracownikowi dotarcie do pracy lub wykonanie obowiązków zawodowych.

 

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Wtedy pracodawca jest zobowiązany do zaakceptowania wniosku.

Co ważne, ten rodzaj wolnego różni się od urlopu na żądanie, którego 4 dni wliczane są do płatnego 100 proc. urlopu wypoczynkowego. Urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 2 dni wolne od pracy.

Autor: Jan Wojtal

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij post

Zapisz się do naszego newslettera

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!
motto

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

Jak załażyć związek zawodowy