logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

Będzie odmrożenie odpisu na fundusz socjalny w 2019 roku


zfśs świnka skarbonka i monety
Dziś, 22.08.2019 roku, rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy około budżetowej na 2019 r., która zakłada podniesienie kwoty odprowadzanej za pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Problem w tym, że nie wiadomo o ile, bo nie był on skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi.
 

Co do zasady ZFŚS jest tworzony w firmach, które zatrudniają minimum 50 pracowników, oraz w jednostkach budżetowych bez względu na liczbę zatrudnionych. Trafiają na niego pieniądze pochodzące z odpisu podstawowego naliczanego od każdego pracownika. Zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352) jego kwota w danym roku powinna stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (lub jego drugiego półrocza, jeśli było ono wyższe).

korekta zfśsTyle że od 2011 r. stosowanie tej zasady jest zawieszone, a w tym czasie kolejne rządy tylko dwa razy decydowały się na odmrożenie odpisu i to częściowo. Po raz pierwszy w odniesieniu do jego kwoty na 2017 r., a po raz drugi w przypadku należności właśnie na 2019 r. W tym roku jest on bowiem naliczany w stosunku do średniej pensji z drugiego półrocza 2013 r.

Okazuje się jednak, że będzie kolejna podwyżka odpisu i to jeszcze w tym roku. Dziś rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy z 9 listopada 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 (Dz.U. poz. 2435). Przewiduje on odmrożenie kwoty odpisu od 1 sierpnia br. Przy czym, jaka będzie jego nowa wysokość, nie wiadomo, bo do tej pory Ministerstwo Finansów nie przedstawiło projektu nowelizacji ustawy i zamieściło jedynie krótką zapowiedź w tej sprawie w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Niemniej jednak taka decyzja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych, które od dawna sprzeciwiały się dotychczasowym praktykom braku waloryzacji odpisu, domagając się odmrożenia odpisu w całości.

– Cieszy nas ta zapowiedź, ale czekamy na konkrety o ile wzrośnie odpis – mówi Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Mniej przychylnie na informacje o planowanej podwyżce należności na fundusz zareagowali natomiast pracodawcy.

– To przykra niespodzianka dla przedsiębiorców, która zaskakuje ich w trakcie roku rozliczeniowego. Podwyższa ona koszty prowadzenia działalności, nie dając praktycznie możliwości odpowiedniego przygotowania się na taką zmianę – podkreśla Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Dodaje, że zdecydowany sprzeciw budzi sposób procedowania projektu, a w zasadzie brak normalnego procesu legislacyjnego.

– Nie znamy jego treści, w tym uzasadnienia, dlaczego dochodzi do odmrożenia odpisu, w sytuacji, gdy ten na bieżący rok został już podniesiony – podkreśla.

Podobne zastrzeżenia ma też Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, który wskazuje, że nad tego typu projektem powinny odbyć się konsultacje i dyskusja na forum Rady Dialogu Społecznego.

– Decyzja rządu wpisuje się w trwającą kampanię wyborczą i trudno ją oceniać inaczej zwłaszcza że wbrew dotychczasowej praktyce do zmiany odpisu będzie dochodzić nie na początku roku, ale w jego trakcie – wskazuje.

Dodaje, że po wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych oraz spodziewanym przez firmy zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS będzie to kolejne działanie zwiększające koszty pracy.

Autor: Michalina Topolewska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiwum