Logo OZZPT poprawione
Motto:
Twój problem - Naszym problemem
Pamietaj! Razem możemy więcej

Będzie odmrożenie odpisu na fundusz socjalny w 2019 roku


zfśs świnka skarbonka i monety
Dziś, 22.08.2019 roku, rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy około budżetowej na 2019 r., która zakłada podniesienie kwoty odprowadzanej za pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Problem w tym, że nie wiadomo o ile, bo nie był on skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi.
 

Co do zasady ZFŚS jest tworzony w firmach, które zatrudniają minimum 50 pracowników, oraz w jednostkach budżetowych bez względu na liczbę zatrudnionych. Trafiają na niego pieniądze pochodzące z odpisu podstawowego naliczanego od każdego pracownika. Zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352) jego kwota w danym roku powinna stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego (lub jego drugiego półrocza, jeśli było ono wyższe).

korekta zfśsTyle że od 2011 r. stosowanie tej zasady jest zawieszone, a w tym czasie kolejne rządy tylko dwa razy decydowały się na odmrożenie odpisu i to częściowo. Po raz pierwszy w odniesieniu do jego kwoty na 2017 r., a po raz drugi w przypadku należności właśnie na 2019 r. W tym roku jest on bowiem naliczany w stosunku do średniej pensji z drugiego półrocza 2013 r.

Okazuje się jednak, że będzie kolejna podwyżka odpisu i to jeszcze w tym roku. Dziś rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy z 9 listopada 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 (Dz.U. poz. 2435). Przewiduje on odmrożenie kwoty odpisu od 1 sierpnia br. Przy czym, jaka będzie jego nowa wysokość, nie wiadomo, bo do tej pory Ministerstwo Finansów nie przedstawiło projektu nowelizacji ustawy i zamieściło jedynie krótką zapowiedź w tej sprawie w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Niemniej jednak taka decyzja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych, które od dawna sprzeciwiały się dotychczasowym praktykom braku waloryzacji odpisu, domagając się odmrożenia odpisu w całości.

– Cieszy nas ta zapowiedź, ale czekamy na konkrety o ile wzrośnie odpis – mówi Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Mniej przychylnie na informacje o planowanej podwyżce należności na fundusz zareagowali natomiast pracodawcy.

– To przykra niespodzianka dla przedsiębiorców, która zaskakuje ich w trakcie roku rozliczeniowego. Podwyższa ona koszty prowadzenia działalności, nie dając praktycznie możliwości odpowiedniego przygotowania się na taką zmianę – podkreśla Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Dodaje, że zdecydowany sprzeciw budzi sposób procedowania projektu, a w zasadzie brak normalnego procesu legislacyjnego.

– Nie znamy jego treści, w tym uzasadnienia, dlaczego dochodzi do odmrożenia odpisu, w sytuacji, gdy ten na bieżący rok został już podniesiony – podkreśla.

Podobne zastrzeżenia ma też Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP, który wskazuje, że nad tego typu projektem powinny odbyć się konsultacje i dyskusja na forum Rady Dialogu Społecznego.

– Decyzja rządu wpisuje się w trwającą kampanię wyborczą i trudno ją oceniać inaczej zwłaszcza że wbrew dotychczasowej praktyce do zmiany odpisu będzie dochodzić nie na początku roku, ale w jego trakcie – wskazuje.

Dodaje, że po wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych oraz spodziewanym przez firmy zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS będzie to kolejne działanie zwiększające koszty pracy.

Autor: Michalina Topolewska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij ten post

Polecamy ten portal

poradnik związkowca

Polecamy hosting

Archiwum

ikona

Nasze Motto:

Twój problem, Naszym problemem!
Dołącz do Nas, razem możemy więcej!
OZZPT Twoim Związkiem!

Polecamy ten portal

Szukasz sprawdzonego hostingu

Jak załażyć związek zawodowy