W dniu 14 kwietnia 2023 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o transporcie kolejowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w zakresie kolejnictwa nadającej ochronę przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym (tj. podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych). Powyższe przepisy weszły w życie 9 czerwca br.
Kogo obejmuje ochrona?
Ochrona obejmuje następujące stanowiska:
- maszynista,
- prowadzący pojazdy kolejowe,
- dyżurny ruchu,
- nastawniczy,
- zwrotniczy,
- kierownik pociągu,
- ustawiacz,
- manewrowy,
- rewident taboru,
- automatyk,
- toromistrz,
- dróżnik przejazdowy,
- konduktor,
- pracownicy obsługi technicznej i utrzymania porządku wchodzący w skład obsady pociągu.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów
Osoby, które naruszają nietykalność cielesną lub dopuszczają się czynnej napaści na osobę posiadającą status funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych narażają się na odpowiedzialność wynikająca z art. 222 i 223 Kodeksu karnego.
Należy zaznaczyć, że wprowadzone przepisy mają przede wszystkim charakter prewencyjny a ich skuteczność będzie wprost proporcjonalne do świadomości społeczeństwa a przede wszystkim pasażerów korzystających z transportu kolejowego.
Mając powyższe na uwadze Ministerstwo Infrastruktury, mając na względzie szeroko pojęte bezpieczeństwo pracowników oraz pasażerów, wystąpiło do Związków Zawodowych i Przewoźników z prośbą o włączenie się w kampanie informacyjną.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Transportu pozytywnie ocenia wprowadzone przepisy, o których wprowadzenie postulowaliśmy od lat. Praktycznie każdego miesiąca członkowie naszej organizacji zgłaszają nam przypadki naruszenie nietykalności cielesnej, napaści lub znieważenia. Mamy nadzieję, że wprowadzone uregulowania w znacznym stopniu ograniczą takie postepowanie.
Opracowanie: Sławomir Szopiński