logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

W 2020 wyższy odpis na zfśs?


zfśs świnka skarbonka i monety

W 2020 r. wzrośnie podstawa naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W konsekwencji pracodawcy będą musieli odprowadzić wyższe odpisy na zfśs, przez co wzrosną koszty działalności socjalnej.

 

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 zakłada odmrożenie podstawy naliczania odpisu na zfśs w bieżącym roku. Projekt przewiduje, że w 2020 r. podstawą naliczania odpisu będzie kwota 4134,02 zł, czyli przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2018 r. Jest to więc kolejne podwyższenie podstawy naliczenia odpisu na zfśs, a tym samym podwyżka odpisów na ten fundusz.

Jeżeli rozwiązanie to zostanie przyjęte przez Sejm, odpis podstawowy na zfśs w 2020 r. na jednego pracownika wyniesie 1550,26 zł. Pracodawcy powinni zatem skalkulować koszty prowadzenia zfśs w oparciu o te dane i ocenić, czy nadal będą prowadzić działalność socjalną w tej formule. Przypominamy, że pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą zrezygnować z tworzenia funduszu.

Autor: Tomasz Kowalski

Źródło: Infor

KOMENTARZ

Przewodniczący RK OZZPT
fot. Ryszard Filochowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu

O komentarz do tych założeń poprosiliśmy kol. Ryszarda Filochowskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu. 

Moim zdaniem jest to słuszne działanie rządu. W ostatnich latach podstawa naliczania funduszu była sztucznie zamrażana co działało na niekorzyść pracowników. Zaproponowane rozwiązanie przywraca ład prawny w tej kwestii. 

Dla pracowników jest to bardzo ważne, gdyż rok 2020 zapowiada się jako rok rekordowych podwyżek cen żywności i usług. Należy pamiętać o wciąż rosnącej inflacji, która w grudniu 2019 r. osiągnęła poziom 3,4% i ciągle pnie się w górę. W ubiegłym roku wzrosły ceny: wędlin (+12%), mięsa wieprzowego (+24%), owoców i warzyw (+12%), cukru (+21%), wywozu śmieci (+32%).

Rok 2020 zapowiada się jeszcze gorzej. Spodziewana podwyżka cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, średnio o 12% sprawi, że inflacja będzie dużo wyższa. Wiadomym jest, że wzrost cen energii elektrycznej w sposób bezpośredni przekłada się na podwyżkę cen wszystkich produktów i usług. Przypomnę, że mówimy tu o wzroście ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Prognozy przewidują, że dla przedsiębiorstw ten wzrost będzie jeszcze wyższy.

Wzrost cen energii elektrycznej to nie jedyne podwyżki już teraz wiadomo, że o 10% wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Dużo emocji budzi zapowiadana ustawa wprowadzająca tzw. podatek od cukru, na napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących (np. monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów) i substancji aktywnych (kofeiny, guarany lub tauryny), która ma wejść w życie w kwietniu 2020 r. Producenci napoi już teraz przewidują że ich ceny wzrosną nawet o 50%.

Od stycznia wzrosła opłata paliwowa na benzynę, olej napędowy i gaz. Jednak najbardziej dotkliwą będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci, która wzrośnie nawet o 300%. Dodatkowo zostanie wprowadzona kara za niesegregowane śmieci.

Wzrastają też ceny biletów u przewoźników regionalnych. Już teraz podwyżkę zapowiedziały Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie i Koleje Mazowieckie.

Jak wynika z powyższego nie będzie to łatwy rok dla pracowników, dlatego cieszy każda zmiana prawa poprawiająca sytuację finansową pracowników.

Mając na uwadze wysokość inflacji w 2019 roku oraz prognozy wzrostu cen na rok 2020 pracownicy mają prawo oczekiwać wyższego wzrostu płac. Dlatego już teraz związki zawodowe powinny rozpocząć negocjacje płacowe z Pracodawcami do czego zachęcam.

Ryszard Filochowski

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print
Share on email

Zapisz się do naszego newslettera

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiwum