logo ozzpt 15 lat
ikona
Nasze Motto:
Twój problem, Naszym problemem
Dołącz do Nas, razem możemy więcej

W PKP Intercity S.A. podpisano porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń


PKP Intercity S.A. spotkanie pracodawcy ze związkami zawodowymi
W dniu 07 sierpnia 2019 r. w Spółce PKP Intercity S.A. odbyło się kolejne spotkanie partnerów społecznych w ramach toczącego się dialogu społecznego. W wyniku negocjacji strony osiągnęły porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Spółki w 2019 r.
 

W toku prowadzonych rozmów, podczas spotkań odbytych w ramach dialogu społecznego i po obustronnym przedstawieniu stanowisk, Pracodawca i Strona Społeczna postanowiły zakończyć dialog społeczny, rozpoczęty pismem związków zawodowych do Zarządu „PKP Intercity” S.A. z dnia 16 lipca 2019 r. (pisaliśmy o tym tutaj) i zawrzeć porozumienie określające zasady przyznania podwyżek wynagrodzeń w Spółce.

Porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzenia w PKP Intercity podpisane przez strony
Dariusz Dyjaczenko, Wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu

W ramach podpisanego porozumienia określającego zasady przyznania podwyżek wynagrodzeń w Spółce Pracodawca i Strona Społeczna ustalają, że:

  • Spółka wdroży od dnia 1 września 2019 roku podwyżki wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników wynagradzanych wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zatrudnionych przez jednostki organizacyjne wchodzące w skład „PKP Intercity” S.A. (dalej ZUZP) w kwocie 250 zł miesięcznie średnio na jednego zatrudnionego pracownika wynagradzanego wg ZUZP (proporcjonalnie do wymiaru etatu) wg stanu zatrudnienia na dzień 1 sierpnia 2019 r.
  • Z podwyżek wyłączeni są pracownicy będący w okresie wypowiedzenia (co najmniej jeden dzień takiego okresu licząc od dnia dzisiejszego do dnia 1 września 2019 r.) oraz osoby, z którymi w okresie od dnia dzisiejszego do dnia 1 września 2019 r. została rozwiązana umowa o pracę (z wyjątkiem pracowników odchodzących na emeryturę lub rentę), a także osoby przebywające na urlopach bezpłatnych.
  • Środki na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników Zakładów Spółki wynagradzanych wg ZUZP zostaną rozdzielone w ramach poszczególnych Sekcji w Zakładach. Minimalna wysokość indywidualnej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w Zakładach Spółki w przeliczeniu na pełen etat wyniesie 200 zł, a maksymalna 300 zł, przy czym wynagrodzenie zasadnicze po podwyżce nie może być wyższe niż określone w tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego w Załączniku nr 2 do ZUZP.
  • Środki na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Centrali Spółki wynagradzanych wg ZUZP zostaną rozdzielone w ramach pionów, przy czym wynagrodzenie zasadnicze po podwyżce nie może być wyższe niż określone w tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego w Załączniku nr 2 do ZUZP.
  • Od dnia 1 września 2019 r. wynagrodzenie brutto pracowników wyłączonych z zasad wynagradzania wg ZUZP będzie stanowić iloczyn aktualnego ich mnożnika (krotności) i kwoty 4 050 zł.
Porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzenia w PKP Intercity podpisane przez strony
Rafał Nowak, Wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu

Ponadto strony ustaliły, że wysokość gratyfikacji pieniężnej z okazji Święta Kolejarza zostanie ustalona przez Pracodawcę i Stronę Społeczną na oddzielnym spotkaniu w październiku 2019 r., z uwzględnieniem sytuacji finansowej Spółki.

Ustalono, że następne spotkanie w sprawie ewentualnego wzrostu wynagrodzeń odbędzie się nie wcześniej niż w maju 2020 roku.

Ww. ustalenia wyczerpują wszelkie roszczenia Strony Społecznej dotyczące podwyżek wynagrodzeń w Spółce zgłoszone przez związki zawodowe w czerwcu br.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Transportu podczas spotkania reprezentował zespół w składzie: kol. Dariusz Dyjaczenko, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu oraz kol. Rafał Nowak, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Transportu.

Autor: Rafał Nowak

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasz profil Facebook

Polecamy hosting

Kalendarium wpisów

Luty 2020
P W Ś C P S N
« Sty    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Archiwum